Jaki jest koszt założenia pralni?

Koszt otworzenia biznesu związanego z pralniami chemicznymi oraz wodnymi jest dosyć wysoki i skutecznie odstrasza osoby z mniejszymi funduszami. Najwięcej oczywiście kosztuje sprzęt m.in. urządzenia do prania chemicznego oraz do innych prac związanych z prowadzeniem pralni i usługami w niej wykonywanymi. Dodatkowo dochodzi jeszcze koszt budowy lub przygotowania i wynajęcia lokalu, w którym będziemy świadczyć nasze usługi. W początkowej fazie naszej działalności raczej nie będziemy mieli wielu klientów, przez co powinniśmy też mieć odpowiednią ilość gotówki na tzw. przetrzymanie kiepskiego okresu początkowego.

Alternatywą o wiele tańszą dla początkujących w tym biznesie jest otworzenie punktu, w którym możemy odbierać od klientów ubrania i przekazywać je do pralni, z którą podpiszemy umowę na dostarczanie zleceń. Koszt takiej inwestycji jest o wiele niższy. Na sam sprzęt wystarczy nam kilka tysięcy oraz niewielki lokal o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych. Należy w nim wydzielić część, w której będziemy przyjmować i przetrzymywać odzież brudna oraz część, w której będziemy wydawać czystą odzież klientom, którzy zlecili nam usługę prania. Koszt przygotowania takiego lokalu to około kilkunastu tysięcy złotych. Do tego warto zakupić auto dostawcze, którym będziemy transportować odzież do pralni oraz z pralni do naszego punktu przyjęcia i odbioru. Przy niewielkiej ilości klientów możliwe, że wystarczy nam małe auto osobowe lub combi.

Jak widzicie, prowadzenie pralni nie jest tanią sprawą. Wymaga wielkich nakładów kosztów oraz sporego uporu i dążenia do celu pomimo przeciwności losu. Podobnie jest z innymi branżami. Bez odpowiedniej dawki samozaparcia nie możemy myśleć o udanym biznesie i rozwoju przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak jesteśmy zdecydowani i mamy odpowiednią ilość pieniędzy, to bez zastanowienia powinniśmy zająć się tą branżą, gdyż pozwala ona na szybki zwrot zainwestowanej gotówki.
 

Zobacz także

Pralnia wodna czy chemiczna?

Urządzenia przydatne w pralni.

Środki chemiczne i akcesoria do pralni.

O nas

Na naszej stronie znajdziesz porady dotyczące otwierania pralni oraz ciekawostki o tym jak łatwiej wyprać ubrania. Poza tym również ciekawostki o poliuretanach.

Zaprzyjaźniona firma

czy pralnia chemiczna może być ekologiczna