Pralnia wodna czy chemiczna?

Praktycznie w każdej branży mamy tak duży wybór, że wielu z nas ma problem z podjęciem konkretnej decyzji w sprawie np. wyboru metody prania odzieży, sposobu dbania o trawnik i tereny zielone czy odpowiedniego produktu żywnościowego. Z powodu tak dużego wyboru często podejmujemy decyzję na ślepo, gdyż nie mamy pojęcia o konkretnych właściwości danej metody świadczenia usługi lub składu danego produktu. Warto jest jednak trochę bliżej przyjrzeć się naszym możliwościom, aby wybrać jak najlepiej.

Jedną z takich problematycznych usług dla osób niewtajemniczonych w zagadnienia i technologie jest pranie odzieży w pralniach. Mamy do wyboru dwie metody prania. Pierwszą z nich jest metoda tradycyjna polegająca na praniu wodnym. Jeżeli chodzi o odzież, to przebiega to praktycznie tak samo, jak w domowych warunkach. W pralce automatycznej nasze ubrania poddawane są procesowi oczyszczania za pomocą detergentów rozpuszczonych w wodzie. Ta metoda jest bardzo dobra i tania, jednak w znacznym stopniu przyczynia się do szybszego zużywania się naszych ubrań. Szczególnie jeżeli pierzemy materiały delikatne i ubrania, które mają wypełnienia i elementy, które po wypraniu mogą się odkształcić, powinniśmy skorzystać z drugiej metody prania, jaką jest pranie chemiczne.

Tego typu pralnie są oczywiście znacznie droższe, jednak mamy gwarancję, że nasze ubrania nie wyblakną oraz nie zniszczą się pod wpływem prania. Ubrania prane w pralni chemicznej są odplamiane oraz oczyszczane z brudu i innych zanieczyszczeń za pomocą odpowiednich rozpuszczalników, które nie działają na tkaninę, a jedynie atakują i rozpuszczają brud. W niektórych przypadkach plam jak krew czy wino wymagane jest użycie odpowiedniego rozpuszczalnika przeznaczonego dokładnie do takiego rodzaju plam.

Jak widzicie, wiedza na temat pralni jest bardzo ważna, gdyż w przypadku kiedy oddamy nasz ulubiony garnitur do pralni klasycznej wodnej, to może się okazać, że odbierzemy zniszczony kawałek materiału, który nie przypomina naszego garnituru.

Zobacz także

Urządzenia przydatne w pralni.

Jaki jest koszt założenia pralni?

Środki chemiczne i akcesoria do pralni.

O nas

Na naszej stronie znajdziesz porady dotyczące otwierania pralni oraz ciekawostki o tym jak łatwiej wyprać ubrania. Poza tym również ciekawostki o poliuretanach.

Zaprzyjaźniona firma

czy pralnia chemiczna może być ekologiczna