Płyty poliuretanowe – zastosowanie w przemyśle.

Tworzywo sztuczne o nazwie poliuretan w ciągu ostatnich kilkunastu lat wtargnęło do wielu dziedzin produkcji oraz znalazło zastosowanie w różnych branżach. Od dawna już branża obuwnicza produkuje podeszwy bardzo odporne na ścieranie oraz elastyczne i bardzo lekkie właśnie z poliuretanu.

Dzięki swoim niesamowitym właściwościom poliuretan wykorzystywany jest także w budownictwie. Pod postacią pianek uszczelniających doskonale wypełnia ubytki i szczeliny w murze, zabezpieczając go przed dalszym tworzeniem się ubytków oraz izolując i zabezpieczając przed utratą ciepła. Płyty poliuretanowe od niedawna wykorzystywane są także do ocieplania budynków mieszkalnych. Wystarczy kilkanaście centymetrów płyty warstwowej wykonanej z poliuretanu, aby skutecznie zabezpieczyć mur naszego domy przed utratą ciepłą przy jednoczesnym zabezpieczeniu ścian przed nasiąkaniem oraz wilgocią z zewnątrz. Tego typu płyty często znajdują swoje zastosowanie jako materiał izolacyjny w budynkach gospodarczych a dzięki niskim kosztom zakupu także w dużych budynkach produkcyjnych oraz fabrykach.

Innym ciekawym zastosowaniem poliuretanu są posadzki. Dzięki odpowiedniej warstwie materiału poliuretanowego na wylanej posadzce zabezpieczymy ją przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz nadamy jej bardzo ładny wygląd. Poliuretan znacząco przedłuży żywotność takiej podłogi i skutecznie zabezpieczy ją przed odpryskami oraz zarysowaniami.

Poliuretan powoli staje się czołowym i najczęściej wybieranym tworzywem sztucznym, jakie znamy. Jego wszechstronne zastosowanie oraz specyfikacja sprawiają, że w najbliższych latach będziemy mogli go spotkać także w innych miejscach, które dotychczas nie kojarzyły się nam z tym tworzywem sztucznym. To, w jakim stopniu wykorzystamy możliwości, jakie daje nam poliuretan, zależne jest tylko od naszej wyobraźni oraz umiejętności adaptacji się do różnych sytuacji, jakie nas spotykają. Jedno jest pewne – poliuretan jest przyszłością wielu gałęzi przemysłu.

Zobacz także

Czym jest Clean Room?

Co to są poliuretany?

Krążki oraz pierścienie poliuretanowe.

Koła i rolki poliuretanowe.

Poliuretan oraz listwy poliuretanowe

O nas

Na naszej stronie znajdziesz porady dotyczące otwierania pralni oraz ciekawostki o tym jak łatwiej wyprać ubrania. Poza tym również ciekawostki o poliuretanach.

Zaprzyjaźniona firma

czy pralnia chemiczna może być ekologiczna