Poliuretan oraz listwy poliuretanowe

Poliuretan stał się w ostatnich latach jednym z najczęściej wykorzystywanych tworzyw sztucznych, a rozmiar i liczba jego zastosowań zapewne zadziwiłaby nawet samego wynalazcę tego tworzywa. Elementy poliuretanowe znajdziemy praktycznie w każdym domu. Nie mówię tu nawet o jakichś zaawansowanych sprzętach, w których logiczne jest, że należy zastosować przeróżne tworzywa, aby zachować wysoką jakość urządzenia. Polietylen znajdziemy w drogich produktach jak sprzęt Hi-Fi, jak i w tanich produktach np. gąbka do zmywania naczyń.

Jak już wcześniej wspominałem, jest to tworzywo najczęściej wykorzystywane ze wszystkich znanych nam tworzyw sztucznych. Dzięki swoim właściwościom fizycznym polietylen sprawdza się w różnorodnych zastosowaniach. Praktycznie każdy fotel samochodowy wypełniony jest pianką polietylenową, która odporna jest na wilgoć, przykre zapachy oraz pleśni i grzyby. Dodatkowo cechuje ją bardzo dobra sprężystość oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Polietylen znajdziemy także w obuwiu. To właśnie ten cudowny materiał stanowi główny składnik, z jakiego wykonywane są podeszwy w obuwiu sportowym. Polietylen jest bardzo sprężysty, giętki, a jednocześnie niesłychanie wytrzymały na uszkodzenia oraz lekki co sprawia, że jest chętnie wykorzystywany w obuwnictwie. Tworzywo to także świetnie nadaje się jako zamiennik dla innych mniej wytrzymałych i drogich w produkcji tworzyw. Dzięki temu zyskuje coraz większą popularność wśród producentów oraz wypiera z rynku mniej wszechstronne substancje jak np. guma. Oczywiście polietylen nie nadaje się do wszystkich zastosowań, jednak to tylko kwestia czasu jak tworzywo to wtargnie także do dziedzin, w których dotychczas nie jest wykorzystywane. Jego zastosowanie ograniczone jest jedynie do naszej pomysłowości oraz kreatywności. W ciągu kilku lat zapewne zobaczymy, jak bardzo rozwinie się branża i ilość zastosowań tej substancji chemicznej.
 

Zobacz także

Czym jest Clean Room?

Co to są poliuretany?

Krążki oraz pierścienie poliuretanowe.

Koła i rolki poliuretanowe.

Płyty poliuretanowe – zastosowanie w przemyśle.

O nas

Na naszej stronie znajdziesz porady dotyczące otwierania pralni oraz ciekawostki o tym jak łatwiej wyprać ubrania. Poza tym również ciekawostki o poliuretanach.

Zaprzyjaźniona firma

czy pralnia chemiczna może być ekologiczna