Koła i rolki poliuretanowe.

Niewielu z nas zapewne zdaje sobie sprawę, jakim przełomem w wielu branżach było odkrycie poliuretanu. To właśnie temu tworzywu sztucznemu zawdzięczamy tak wiele nowoczesnych rozwiązań przy zastosowaniu niskich kosztów produkcji. Elementy wykonane z tego tworzywa znajdziemy w większości produktów elektronicznych m.in. w lodówkach jako izolacja termiczna, w samochodach jako wypełnienie siedzeń oraz wyciszenie karoserii lub też jako zamiennik mało wytrzymałych gumowych elementów jak koła i rolki poliuretanowe, które montuje się w wielu sprzętach i maszynach.

Poliuretan i wykonane z niego elementy doskonale nadają się do ocieplania budynków. Dzięki niskiej przepuszczalności cieplnej oraz doskonałym właściwościom substancja ta znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Poliuretan w odpowiedniej postaci jest słabo palny oraz odporny na grzyby, oraz wilgoć. Nie przepadają też za nim gryzonie i owady, przez co może być stosowany w różnych miejscach bez obaw o jego stan. Pianka poliuretanowa przez wiele lat zachowuje swoje właściwości, dzięki czemu stała się tak popularna jako materiał wypełniający szczeliny i wiążący różne elementy budowlane.

Poliuretan stale znajduje nowe zastosowania. Coraz częściej wspomina się o możliwości łączenia cząsteczek poliuretanu z cząsteczkami substancji leczniczych. Wg. naukowców ma to zmniejszyć lub też całkowicie zlikwidować skutki uboczne stosowania farmakologii przez dłuższy okres np. podczas chemioterapii. Innym ciekawym efektem połączenia tego polimeru z lekami jest szybsze wchłanianie się substancji leczniczych oraz dużo silniejsze działanie. Jeżeli ilość zastosowań polietylenu będzie wzrastała w takim tempie, to w ciągu najbliższych lat jego produkcja może wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Wszystko to dzięki niesamowitym właściwościom tego tworzywa oraz bardzo niskim kosztom produkcji nawet dużych ilości tego materiału syntetycznego.

Zobacz także

Czym jest Clean Room?

Co to są poliuretany?

Krążki oraz pierścienie poliuretanowe.

Poliuretan oraz listwy poliuretanowe

Płyty poliuretanowe – zastosowanie w przemyśle.

O nas

Na naszej stronie znajdziesz porady dotyczące otwierania pralni oraz ciekawostki o tym jak łatwiej wyprać ubrania. Poza tym również ciekawostki o poliuretanach.

Zaprzyjaźniona firma

czy pralnia chemiczna może być ekologiczna