Czym jest Clean Room?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w powietrzu, którym oddychamy, znajduje się dziesiątki rodzajów pleśni i grzybów, zanieczyszczenia, kurze oraz inne substancje, które negatywnie wpływają na nasz układ oddechowy. Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają także negatywnie na nasze urządzenia elektroniczne. Nie dziwi więc nikogo fakt, że w fabrykach, które zajmują się budową sprzętów elektronicznych jak dyski twarde czy telefony komórkowe, część bardzo precyzyjnych prac wykonywana jest w sterylnie czystym powietrzu w tzw. Clean Roomach

Te pomieszczenia pozwalają na budowę i montaż najbardziej czułych i podatnych na uszkodzenia z powodu zanieczyszczenia powietrza elementów. Clean Room jest specjalnie przygotowanym i odizolowanym śluzami powietrznymi pomieszczeniem, w które wpompowywane jest powietrze oczyszczone przez filtry HEPA oraz ULPA. Tego typu filtry potrafią oczyścić powietrze z 99,9999% cząsteczek, jakie znajdują się w powietrzu. Filtry te produkowane są ze specjalnie prasowanej i wyprofilowanej bawełny lub papieru o bardzo małych porach, które zatrzymują bakterie, wirusy oraz zanieczyszczenia powietrza. Taki odizolowany pokój bez problemu potrafi zatrzymać szkodliwe związki chemiczne, jakie pojawiają się w powietrzu podczas ataku gazowego lub biologicznego, więc nie mają też problemu z zatrzymaniem mniej niebezpiecznych substancji.

W pokojach o tak czystym powietrzu, aby zachować jego sterylność, należy korzystać ze specjalnych kombinezonów, które chronią elementy, nad którymi pracujemy przed zanieczyszczeniami, jakie nosimy na sobie. Inną bardzo ciekawą i mniej kosztowną formą Clean Roomu są komory linearne. Są to urządzenia, które wyglądem przypominają duże skrzynie, w których w jednej ze ścian wbudowany jest zestaw filtrów HEPA o dużym stopniu filtrowania. Przez filtry tłoczone jest powietrze. Zazwyczaj taka komora linearna składa się z kilku filtrów o różnym stopniu filtrowania – od najmniejszego do największego. Pozwala to na zmniejszenie kosztów wymiany pojedynczych filtrów, gdyż zazwyczaj wymienia się te najsłabiej filujące.

Zobacz także

Co to są poliuretany?

Krążki oraz pierścienie poliuretanowe.

Koła i rolki poliuretanowe.

Poliuretan oraz listwy poliuretanowe

Płyty poliuretanowe – zastosowanie w przemyśle.

O nas

Na naszej stronie znajdziesz porady dotyczące otwierania pralni oraz ciekawostki o tym jak łatwiej wyprać ubrania. Poza tym również ciekawostki o poliuretanach.

Zaprzyjaźniona firma

czy pralnia chemiczna może być ekologiczna